۱۴۰۰/۰۲/۳۱

مرمت تاریخ

رسمِ اهدای کتاب و وقفِ آن به کتابخانه آستان قدس رضوی، پیشینه‌ای هزارساله دارد که با سنِ صحافی در حرم برابر است.
در صفحه اول یک نسخه خطی در قرن چهارم وقف‌نامه‌ای کوتاه برای وقف به کتابخانه آستان قدس رضوی نوشته شده است که نشان از قدمت این بخش در حرم دارد. با پا گذاشتن کاغذ و کتاب به حرم، فرسودگی و پارگی نیز به سراغ آن‌ها رفته و نیاز به صحافی و بازسازی خودش را نشان می‌دهد تا اولین مرمت‌گران آثار حرم، وَرّاق‌ها باشند.
وراق‌ها کسانی بودند که کار صحافی را انجام می‌دادند. صحافان قدیمی بیشتر نسخه‌های قرآنی را که روی پوست یا کاغذ بود صحافی می‌کردند. از همان زمان کسی بوده که قرآن‌های آسیب دیده را ترمیم کند، بنابراین حوزه مرمت حرم از همان زمان پایه‌اش گذاشته شده است و تا کنون ادامه دارد. در اسناد دوره صفویه نیز که دخل و خرج کتابخانه را نوشته جایی به هزینه ملاصحاف‌باشی اشاره کرده که نشان می‌دهد از دوران صفویه کارمندانی این کار را انجام می‌داده‌اند.
پس از انقلاب افراد متخصص جذب این بخش می‌شوند و مرمت کتاب گسترش می‌یابد. پس از گسترش کتابخانه بخشی از آن به مرمت کتاب و نسخه‌های خطی اختصاص می‌یابد. نذورات ارزشمند و گنجینه‌ای که در خزانه آستان قدس وجود دارد مانند عتیقه‌جات، سفال‌ها، تابلوهای نقاشی، سکه‌ها، فرش‌ها و پرده‌فرش‌ها هم اندک اندک به این جمع افزوده می‌شوند.

عکاس: داوود بهگام

نظر شما

گزارش های اخیر

سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خراسان رضوی 2

دومین روز از سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان با اجرای نمایش های "دون ژوان" ، "سرور برازنده الکتراست"، "مهمانشر" و "هملت" در سالن های نمایش مجتمع امام رضا (ع) و حوزه...

داوود بهگام ۱۴۰۰/۰۹/۱۱

سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی خراسان رضوی 1

اولین روز از سی و یکمین جشنواره تئاتر خراسان با اجرای نمایش های "عبدالله" ، " سوختگی درجه ۳ " و "درخشش صبحگاهی سیاره ناهید " در سالن های نمایش مجتمع امام رضا (ع)...

عکاسان فوتوشهر ۱۴۰۰/۰۹/۱۰

نمایشگاه آثار خوشنویسی « رویایی به حقیقت پیوسته »

نمایشگاه آثار خوشنویسی سیده زینب حسینی با عنوان «رویایی به حقیقت پیوسته »در نگارخانه فردوسی جهاد دانشگاهی مشهد از 29 آبان الی 3 آذرماه میزبان علاقه مندان است.

مرضیه میرنژاد ۱۴۰۰/۰۹/۰۲