۱۴۰۰/۰۲/۱۲

زیر سایه آفتاب

چاه نسر روستایی با 400 خانوار جمعیت از توابع نیشابور است. در سال‌های اخیر، خشکسالی اداره امور را در بهره‌وری از دامداری و کشاورزی برای چاه نسری ها دشوار ساخته بود.
از سال 95 به پیشنهاد کمیته امداد و مشارکت مددجویان مشغولیت مفیدی فراهم آمد تا از انرژی خورشیدی بشکل دیگری استفاده شود.
تبدیل انرژی خورشیدی در محور تولید برق به وسیله تکنولوژی سلول‌های خورشیدی و نصب پنل‌ها در روی بام خانه‌های روستا که باعث تحول اقتصادی در آبادی روستا شد نقطه عطف وضعیت ساکنین چاه نسر شده است.
در اینجا تاکنون 31 نیروگاه خورشیدی کوچک بر روی پشت بام ها و حیاط خانه ها نصب شده و هر روز به شکل کلی میانگین 700 تا 1000 کیلو وات برق تولید و بشکل مستقیم وارد شبکه برق می‌شود که شامل برق مصرفی خود روستا هم می شود اما به قیمت ارزان‌تر.
این پنل ها درآمد راضی کننده ای رابرای خانوارها به ارمغان میاورد، از این رو روستائیان را جهت فروش بیشتر و مصرف کمتر مجاب به صرفه جویی زیادی کرده است.
هزینه نصب هر پنل در سال جاری 80میلیون تومان برآورد شده است. استقبال و آوازه این شغل به روستاهای همجوار هم رسیده و باعث شده متقاضیان زیادی رو در صف انتظار نصب این پنل ها نگه دارد.
«چاه نسر» در سال‌های اخیر به «روستای پاک» ملقب شده است.

نویسنده و عکاس: مرضیه میرنژاد

نظر شما

گزارش های اخیر

نشان حضور

امروز همه آمدند، با نام هایی به وسعت ایران زمین و نشانه هایی ماندگار در شناسنامه هایی که افتخار حضور را به ثبت رسانده است. افتخاری برای ایران، برای فردای ایران و...

محمدحسن صلواتی ۱۴۰۰/۰۳/۲۸

ابریشم کشی

بایَگ شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است. این شهر در بخش بایگ شهرستان تربت حیدریه قرار دارد. ابریشم کشی عبارت است از تبديل پیله ابريشم به نخ ابريشم به وسیله...

سعید گلی ۱۴۰۰/۰۳/۱۰

«سرغایه» قطب نمدمالی خراسان

پیشترها قوچان قطب نمدمالی خراسان بود، اما حالا چند سالی است که سرغایه از قوچان سبقت گرفته است این روستا که تنها 75 کیلومتر با مشهد فاصله دارد، با30 کارگاه فعال،...

ساناز صفایی ۱۴۰۰/۰۳/۰۹