۱۳۹۹/۰۹/۲۲

بازار سرمایه

بورس یا بازار سهام، یک بازار سازمان‌دهی شده با هدف خرید و فروش سهام یا هر نوع اوراق بهادار یا کالای دیگری است. بازدهی این بازار طی 10 سال گذشته بیشتر از بازارهای موازی بوده است. اما اتفاق بزرگ در این بازار امسال رخ داد. رشد شاخص کل بازار سرمایه باعث شد که تمام نگاه ها به این بازار خیره شود و بیش از ۳.۵میلیون نفر معامله گر جدید از ابتدای سال تا اواسط تابستان وارد این بازار شوند.
بازدهی عجیب این بازار باعث شد که بسیاری از معامله گران دنبال کسب آموزش های لازم برای سرمایه گذاری در این بازار نبوده و به سیگنال‌های ارائه شده از طریق فضای مجازی بسنده کنند.
سقوط بورس اما از 20 مرداد ماه آغاز شد و مدت سه ماه به طول انجامید. در این مدت شاخص کل بورس بیش از 40 درصد ریزش کرد و رشد عجیب 308 درصدی بورس از ابتدای سال را به 138 درصد کاهش داد.
اتفاقات اخیر در بازار سرمایه باعث شد بسیاری از معامله گران تازه وارد ضررهای هنگفتی را متحمل شوند و برخی حتی قید سودهای این بازار را زده و از آن خارج شوند. از سوی دیگر اما برخی از افراد تازه وارد به سمت کسب آموزش‌های لازم برای سرمایه گذاری در این بازار رفته‌اند.

نویسنده و عکاس: مهدیه غفوریان

یحیی چهار سال است که به صورت مستمر و حرفه‌ای در بورس فعال است و با تکیه به مهارتی که دارد، گاهی آموزش هم‌ می‌دهد. او می‌گوید سرمایه‌گذاری در بورس دارای فراز و نشیب‌های زیادی است، اما افت و ریزش شاخص نباید دلیل بر ترک یا فرار از این عرصه باشد. البته که بورس نیازمند حمایت دولت است. اگر دولت در ظاهر به بورس توجه و در عمل پشت بازار را خالی کند، در حقیقت پشت مردم را خالی کرده است. سهامداران که عمدتاً از مردم هستند و اعتبار شرکت‌ها را خریداری کرده‌اند متضرر می‌شوند.

نظر شما

گزارش های اخیر

چهارشنبه های زیارتی

چهارشنبه ها روز زیارتی هشتمین امام شیعیان است و در این روز زائران خود را به حرم می رسانند تا عرض ادبی به ولی نعمت خود امام رضا (ع) داشته باشند. در این روزها که...

عکاسان فوتوشهر ۱۳۹۹/۱۰/۲۴

کارخانه کاشی سنتی قدس رضوی

واحد کاشی سنتی قدس رضوی از سال ۱۳۷۱ با هدف احیای هر چه بیشتر هنر اسلامی و ارتقای سطح کیفی و کمی کاشی‌کاریهای سنتی بویژه در حوزه حرم مطهر امام رضا(ع) آغاز به کار...

سعید گلی ۱۳۹۹/۱۰/۲۳

مشهد بر مدار عمران - کارخانه نوآوری

کارخانه نوآوری مشهد با برقراری ارتباطات سازنده در دل زیست بوم نوآوری شهر، راه را برای رشد و توسعه کسب‌وکارها هموار می‌کند، تجربه‌های بزرگان را در اختیار کسانی که...

محمدحسن صلواتی ۱۳۹۹/۱۰/۱۹