۱۳۹۹/۰۷/۰۲

برداشت تنباکو در روستای بقمچ

روستای بقمچ با 2500نفر جمعیت در فاصله 36کیلومتری از شمال شهرستان چناران قرار گرفته است، این روستا سرسبز و در دل کوه‌های هزار مسجد با آب و هوایی خنک و مطبوع است.
بقمچ مخفف (باغ میش) که بخاطر شغل پرورش گاو‌میش روستائیان بوده بر این مکان نهاده شده است.
اگر از اواخرتابستان و اوایل پاییز به روستای بقمچ سری بزنید شاهد دسته های خشک شده تنباکو در کوچه پس کوچه های روستا و جلوی درب منازل و باغات خواهید بود و فعالیت پرجوش وخروش و سنت همیاری اقوام و آشنایان که دوشادوش هم به جمع آوری و برداشت محصول می پردازند.
جغرافیا و فرهنگ کشت تنباکو در این منطقه سابقه ای بیش از یک قرن را دارد و حدود 90 درصد از اهالی بقمچ به کشت تنباکو مشغول بوده و یا بطور مستقیم با صنعت آن در ارتباط هستند.
در کنار این تولیدات روستائیان از محصولات باغات و دامداری نیز ارتزاق می کنند.
کشت تنباکو از ماه فروردین شروع و در اواخر تابستان به پایان میرسد .گیاهی که به گفته کشاورزان از ابتدا تا انتها صد روز زمان را به خود اختصاص می دهد.
این محصول به دو قسمت چوب و برگ تقسیم می شود، برگ زرد و خشک شده آن اغلب برای تولید سیگار به فروش میرسد و چوب آن جداگانه برای استفاده در قلیان و ... عرضه می شود.

نویسنده و عکاس: مرضیه میرنژاد

نظر شما

گزارش های اخیر

جاده های دلتنگ

همه ساله در ایام شهادت امام رضا (ع) هزاران نفر از دلدادگان امام رئوف از اقصی نقاط کشور پای پیاده در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس قرار می گرفتند تا روز شهادت آن حضرت...

محمدحسن صلواتی ۱۳۹۹/۰۷/۲۶

« مِند » روستای ملی سفال

روستای کهن «مِند» در حاشیه شمالی گناباد از گذشته های دور- به روایت برخی کارشناسان از ۵ هزار سال پیش- به هنر سفالگری شهره بوده است. بررسی‌های میدانی و مطالعات نشان...

ساناز صفایی ۱۳۹۹/۰۶/۳۱

خلیل‌آباد شهر تاکستان‌ها

شهرستان خلیل‌آباد یک تاکستان بزرگ است، پر از شاخه‌های خزنده میم و برگ‌های سبز و حبه‌های شیرین و ترد انگور. حتی توی بعضی کوچه‌پس‌کوچه‎‌های شهر هم تاکستان می‌بینی...

ساناز صفایی ۱۳۹۹/۰۶/۲۳