۱۳۹۹/۰۶/۲۳

خلیل‌آباد شهر تاکستان‌ها

شهرستان خلیل‌آباد یک تاکستان بزرگ است، پر از شاخه‌های خزنده میم و برگ‌های سبز و حبه‌های شیرین و ترد انگور. حتی توی بعضی کوچه‌پس‌کوچه‎‌های شهر هم تاکستان می‌بینی و پهلو به‌ پهلو دادن میم‌ها. به همین دلیل هم نام خلیل‌آباد را باغ‌شهر گذاشته‌اند. اسفند سال 96 فنون سنتی تهیه کشمش خلیل‌آباد ثبت ملی شد. این رویداد در حقیقت ثبت نوعی از معیشت مردم منطقه است که روزگارشان به انگورداری سپری می‌شود.
هیچ‌یک از شهرستان‌های دیگر استان خراسان مثل درگز، قوچان و کاشمر، از نظر سطح زیر کشت انگور به پای خلیل‌آباد نمی‌رسد. 85 درصد شغل مردم خلیل‌آباد تاکستان‌پروری و انگورداری است. حدود 30 نوع انگور در این شهرستان پرورش داده می‌شود اما نوع پیکامی و عسکری بر انواع دیگر غلبه دارند.
خلیل آباد در ۲۴۵ کیلومتری مشهد قرار دارد.

نویسنده و عکاس: ساناز صفایی

نظر شما

گزارش های اخیر

طبیعت پاییزی ییلاقات مشهد

با گذشت یک ماه و نیم از فصل پاییز کم کم درختان رنگ عوض کرده و این فصل زرد رنگ، ییلاقات مشهد را برای گشت و گزار پاییزی آماده کرده است.

مصطفی عباسی ۱۳۹۹/۰۸/۲۵

طبیعت روستای خانیک

روستای خانيك در بخش كاخك شهر قنات جهانی گناباد و در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شهر فردوس قرار داشته و اهالی آن با گویش تونی صحبت می‌کنند. روستای خانیک با آن دره های...

ساناز صفایی ۱۳۹۹/۰۸/۱۸

مشهد بر مدار عمران - پروژه تقاطع چهار سطحی آزادگان

پروژه تقاطع چهار سطحی آزادگان، منجر به اتصال 4 محور بزرگ شامل بلوار نمایشگاه به بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی (میثاق)، بلوار امام علی (ع) به بلوار مهدیه و دو چپگرد...

مصطفی عباسی ۱۳۹۹/۰۸/۱۵