۱۳۹۹/۰۲/۲۸

آزمایشگاه تاریخ

آزمایشگاه تاریخ ارزشمندترین و مهمترین بخش موزه است که قلب تپنده تاریخ و تمدن کشور در آن می‌تپد.
اشیاء کشف شده از روش های مختلف حفاری، توقیفی، اهدایی، حفاری‌های غیر علمی و غیر اصولی و... بعد از کشف به موزه ها انتقال داده می شوند.
قبل از نمایش این اشیاءاقداماتی صورت می‌گیرد. این اقدامات شامل : مراقبت، مرمت و احیاء آثار است که به دست متخصصان سلامت تاریخی بسته به جنسیت مختلف اشیاء در مکانی بنام آزمایشگاه انجام می شود.
در آزمایشگاه کار بشکل کاملا تخصصی با توجه به تجهیزات منحصر به فرد هر اشیاء صورت می‌گیرد. مرمت هر اثر نسبت به حساسیت کار در اولویت بندی مرمتی قرارمیگیرد و در انتهای این روند تخصصی آثار تاریخی برای نمایش در ویترین ها با توجه به اهداف موزه در معرض دید عموم علاقمندان و بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.
لازم بذکر است اشیاء نمایش داده شده در موزه نسبت به حساسیت، زمانبندی خاصی برای نمایش دارند که بعد از اتمام این زمانبندی مقرر مجدد به محل امن منتقل و دوباره مراحل آزمایشگاهی جهت احیاء مجدد صورت می‌گیرد.
29 اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است.

عکاس: مرضیه میرنژاد

نظر شما

گزارش های اخیر

اکران شهری پویش « از حق نگذریم »

شهرداری مشهد با هدف ترویج حقوق شهروندی طرح هایی را در قالب پویش «از حق نگذریم » را با استفاده از منشور حقوق شهرنشینی مشهد در سطح شهر اکران کرده است.

مهدیه غفوریان ۱۳۹۹/۰۵/۰۴

آغاز به کار اولین سینما ماشین مشهد در کوه پارک

اولین سینما ماشین مشهد در فضای کوه پارک از شب گذشته با اکران فیلم سینمایی «خروج» به طور آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده است.

نیما نجف زاده ۱۳۹۹/۰۵/۰۳

نمایش «جمعه سیزدهم»

پس از 4 ماه وقفه، مخاطبان تئاتر مشهد با در نظر گرفتن پروتکل های بهداشتی به تماشای یک نمایش کمدی می‌نشینند. « جمعه سیزدهم » نوشته «ژان پیر مارتیز» و به تهیه کنندگی...

مهدیه غفوریان ۱۳۹۹/۰۴/۰۹