۱۳۹۹/۰۲/۱۹

آغاز تخریب بافت تاریخی روستای کنگ

روستای پلکانی " کنگ " در یکی از دامنه‌های شمال شرقی ارتفاعات بینالود و در ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۹ کیلومتری مشهد قرار دارد.
این روستای تاریخی كه قدمتى بيش از هزار سال دارد و با معمارى پلكانى به ماسوله خراسان رضوى مشهور است.
ماجرای تخریب بافت تاریخی این روستا، به بهمن ماه سال قبل برمى گردد؛ زمانى كه برخى سمن هاى گردشگرى، فعالان محيط زيستى و اهالى روستا به تخريب هاى اين منطقه به بهانه اجراى طرح هادى روستايى واكنش نشان دادند.
هرچند برخی از اهالی روستا معتقدند که این تخریب ها باعث خدمت رسانی ، گازرسانی و آبادی روستا می شود.
محمد قربانى بخشدار طرقبهدر مصاحبه ای بیان کرده است که شورا و دهيارى روستا نقشى در اين تخريب ها ندارند، خود اهالى روستا در حال تخريب و بازسازى منازل خود هستند و متأسفانه در اين زمينه ما ابزار قانونى براى ممانعت و جلوگيری از اين كار نداريم. اهالى براى ساخت و ساز منازل بايد از بخشدارى مجوز بگيرند، اما براى تخريب منازل خود نيازى به مجوز از بخشدارى ندارند.
به هرحال پس از گذشت چند ماه از توقف اجراى طرح هادى در اين روستا، گزارش تصویری فوتوشهر نشان از جديت متوليان اين محدوده در تخريب بافت تاریخی و روستايى كنگ دارد.

عکاس: ساناز صفایی

نظر شما

گزارش های اخیر

رونمایی از سند ملی هفت حوض

مراسم رونمایی از سند ملی هفت حوض، عصر امروز با حضور محمدرضا کلائی شهردار مشهد و جمعی از مسئولان استانی و اعضای شورای شهر برگزار شد.

داوود بهگام ۱۳۹۹/۰۳/۱۱

آغاز تمرینات تیم فوتبال شهرخودرو

تیم فوتبال شهرخودرو پس از صدور مجوز ستاد ملی کرونا و پس از پشت سرگذاشتن تست های کرونا روز شنبه در سالن بدنسازی استادیوم امام رضا (ع) تمرینات بدنسازی خود را شروع...

محسن بخشنده ۱۳۹۹/۰۳/۱۰

برداشت گل محمدی در روستای فرخد

حالا دیگر حرف گل و گلاب که می‌شود، «فرخد» اولین جایی است که برای گردش به ذهن مردم مشهد و خراسان می‌رسد. آنان زنبیل به دست در میان مزارع گل محمدی راه می‌روند، به...

ساناز صفایی ۱۳۹۹/۰۳/۰۷