۱۳۹۸/۱۱/۲۸

رج به رج رنج

تا روستا باید مسیری 100 کیلومتری از مشهد و ناهموار را از مسیر سیلاب عبور کنیم و بعد  گذر از تنها مدرسه روستا، به کارگاه قالی بافی یا همان پایگاه بسیج خواهران که همین تازگی ها ساخته شده است، می رسیم.
در روستا «کلاته عرب ها» 70 خانوار زندگی می‌کنند و قالی بافی برای ساکنانش آب و نان شده است و شغل دیگری هم نیست که دلخوش به درآمدش باشند. زندگی بعضی خانواده‌ها هم فقط با 45هزار تومان یارانه می گذرد؛ به همین دلیل قالی بافی در «کلاته عرب ها» نعمت بزرگی به حساب می آید.
7 استادکار در کارگاه مشغول کارند و بقیه شاگرد هستند. شاگردها هم یک ماهی آموزش می بینند و بعد از آن، مثل بقیه بافنده ها مزایا و حقوق و بیمه دریافت می کنند.
حداقل دستمزد بافنده ها در روستا روزانه 30هزار تومان است و به دلیل پایین بودن استاندارد کارگاهی در این مناطق، قبلا بیشتر قالی ها به صورت شش تا نُه متری بافته می شد اما در شرکت تعاونی بانوان قالی های بیست وچهار، سی و چهل متری هم بافته می شود.
گویا از یک و نیم سال قبل، قیمت مواد اولیه افزایش یافته است؛ به عنوان مثال قیمت هر کیلو نخ حداقل سه برابر شده یا نخ ابریشم که هر کیلو 300 هزار تومان بوده، حالا به ازای هر کیلو 900 هزار تومان شده است. کیفیت نخ ها هم گویا چنگی به دل نمی زند و تقلب هم وجود دارد و مثلا ابریشم مصنوعی را جای ابریشم واقعی می فروشند.

نویسنده و عکاس: سعید گلی

نظر شما

گزارش های اخیر

کارگاه مردمی تولید ماسک در شهرک طرق

شهروندان محله طرق با همدلی و اتحاد خود به جنگ ویروس کرونا رفتند. تولید روزانه هزاران ماسک بهداشتی، کاری است که با هدف خیر و بدون گرفتن دستمزد از سوی بانوان و جوانان...

سعید گلی ۱۳۹۸/۱۲/۱۹

در خانه بمانیم

روزنامه «چاینا دیلی» چاپ چین که از قدیمی‌ترین روزنامه های این کشور بوده و هم اکنون بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر آنلاین و مشترک دارد، در خبری مورخ 11 اسفند 1398، به نقل...

احمد حسنی ۱۳۹۸/۱۲/۱۸

خوش است خلوت اگر یار، یار من باشد

در راستای سیاست های بهداشتی پیشگیرانه جهت جلوگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا ، محدودیت هایی در حرم مطهر رضوی اعمال شده است. تعطیلی کفشداری ها ، ورود محدود به رواق...

محمدحسن صلواتی ۱۳۹۸/۱۲/۱۴